• 5 Temmuz 2020

Engelliler için BM ile ortak proje imzası atıldı

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Aziz Abdukhakimov ve BM Özbekistan Daimi Temsilcisi Helena Fraser, sosyal koruma konusunda ortak bir programın uygulanması konusunda bir anlaşma imzaladı.  2 milyon dolar bütçeli bu ortak program, Birleşmiş Milletler tarafından finanse edilen 24 projeden biri.  Ortak program önümüzdeki iki yıl içinde uygulanacak.

PARÇALI BİR YAPI VAR

Son yıllarda, Özbekistan yıllık bazda GSYİH’nın% 6 ila% 9’unu sosyal koruma alanına yatırıkdı. Buna rağmen, sistemin etkinliğini etkileyen bazı kritik engeller bulunuyor. Sosyal koruma farklı bakanlıklar ve bölümler arasında bölünmüş durumda. Bu, insanları ve aileleri zorluyor.

Bu amaçla, BM ve Özbekistan hükümeti, ortak olarak, sosyal koruma sistemi reformu için bir program uygulamaya karar verdi. Program, tüm Özbekistan vatandaşları için yaşam boyu kaliteli sosyal koruma hizmetlerinin kullanılabilirliğini sağlamayı amaçlıyor.  Program aşağıdaki üç öncelikli alana odaklanacak.

  (1) Sosyal koruma için tek bir devlet organı kurarak farklı bakanlıklar ve bölümlerde sosyal koruma işlevlerinin parçalanmasına yönelik kurumsal reform gerçekleştirilecek

  (2) uluslararası standartlara uygun kapsamlı bir ulusal sosyal koruma stratejisi geliştirilecek. 

  (3) Engellilere sosyal koruma sağlamak için entegre bir “faydalar + hizmetler” pilot uygulaması gerçekleştirilecek.

mpalavar

Read Previous

Taşkent’te gelen ünlü Aktör Depardieu’den dünyaya İslam mesajı

Read Next

Özbekistan’ın Marco Polo Koyunları için kötü haber

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir