• 5 Temmuz 2020

Özbekistan’ın Marco Polo Koyunları için kötü haber

ÖZBEKİSTANHABER/ÖZEL/MURAT PALAVAR

Dünyanın en uzun boynuzlu yabani koyunları için kötü haber. Özbekistan’da nesilleri yok olma tehdidi ile karşı karşıya olan Argali koyunu Uluslararası avcılıların av listesine alındı. Buhara ve Ural Dağı eteklerinde yaşayan yabani koyunları artık avcılar tarafından verilecek lisans ile ava açılacak. Karar avcıları sevindirse de doğa severlerin tepkisine neden oldu.

NESLİ TÜKENME TEHDİDİ İLE KARŞI KARŞIYA

Argali yabani koyun grubuna ait bir memeli türü. Asya topraklarında yaşıyor. Bu yabani koyun türü tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Argali 85-135 cm boya ve 2 metre uzunluğa kadar büyüyen büyük bir hayvandır. Ayrıca, koçları (erkekler) yaklaşık 100 kilo ağırlığındadır.

ÜNLÜ KAŞİFİN ADINI TAŞIYOR

Türün en şöhretlisi Özbekistan ve Tacikistan’sa yaşayan ünlü kaşif Marco Polo’nun adını taşıyan türüdür. Venedikli tüccar ve gezgin tarafından ilk kez tanımlanmıştır. Bu yüzden bu adı taşırlar. çoğunlukla Pamir dağlarında yaşarlar. Bu tür koyunlar Çin, özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan’da bulunabilir, ancak bazı örnekleri Afganistan’ın bazı bölgelerinde de bulunuyor. Marco Polo koyunları, dünyadaki bütün koyun cinleri arasında en uzun boynuzlara sahiptir ve 1.5 metreye kadar uzayabilen spiral boynuzlarıyla tanınırlar. Boyuzları, bu hayvanlar doğduktan kısa bir süre sonra büyümeye başlar ve yaşamları boyunca boynuzlarını asla kaybetmezler. (Kaza veya insan avcılığı olmadığı sürece)

mpalavar

Read Previous

Engelliler için BM ile ortak proje imzası atıldı

Read Next

Bloomberg’ten dikkat çeken Özbekistan değerlendirmesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir