• 5 Temmuz 2020

Özbekistan demokrasisi seçimlere hazır mı?

Analiz/Murat PALAVAR/ÖZBEKİSTANHABER
Özbekistan seçim için sandığa gidiyor.Özbekistan’da seçmenler, yeni parlamento üyelerini belirlemek üzere yarın sandık başına gidecek.Ülkede, Şevket Mirziyoyev’in cumhurbaşkanı olmasının ardından yapılacak ilk genel seçimlerde, parlamentonun alt kanadı Yasama Meclisi ile yerel belediye meclisleri üyeleri belirlenecek.
“Yeni Özbekistan, yeni seçimler” sloganı kullanılan seçimlerde 750 aday 150 sandalye için yarışacak.
Seçimlerde en çok oy alan parti, başbakan adayını belirleyerek onaylanması için devlet başkanına sunma hakkını elde edecek.Ülkedeki toplam 20 milyon 516 bin 710 kayıtlı seçmen, 150 seçim bölgesinde kurulan 10 bin 260 sandıkta oy kullanabilecek.Özbekistan bir anlamda 2016 sonrasında göreve gelen Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’e karnesini verecek. Bu açıdan önemli bir gösterge olacak. Mirziyoyev yönetiminde Özbekistan, kalkınma yolunda reformlara imza attı. İslam Kerimov’un 2016 sonlarında ölümünden bu yana, Özbekistan daha iyi ekonomik ve sosyal özgürlüklere kavuştu. Seçim kampanyası, ilk kez, gazetecilerin ve dünya kamuoyunun önünde şeffaf bir şekilde yapılıyor. Türkiye’nin birçok yerinde sandıklar kuruldu. Karaman’dan Karabük’e Konya’ya kadar birçok ilde ilk kez Özbekistan vatandaşları oylarını kullandı. Bu açıdan ülke tarihinde ilkler yaşandı. Yarın yapılacak seçimleri Birleşmiş Milletler ve AGİT’ten gelen yetkililerde gözlemci olarak katılacak. 70 yılı Sovyet hakimiyetinde kalan Özbekistan halkı ilk kez sorunları hakkında görüşlerini dile getirmeye başladı. Bu zaman kadar ‘herşey devlet için’ anlayışı ile dünyaya bakan Özbekistanlı gençler artık ülkelerinde yaşadıkları sorunlara ilişkin düşüncelerini ve taleplerini dile getiriyor. Tabi demokrasi alanında ülkenin katedeceği hala çok yol var. Bu bir kültür. Vatandaşın kendini yönetecek merciler için seçimlere katılımı hala istenilen bir düzeyde değil. Türkiye’de yaşayan ve çalışan Özbekistanlılara baktığımızda da hala bir seçim heyecanı yok. Özbekistan’da ‘tam anlamıyla demokrasi’ için daha çok yol var. Demokrasinin vazgeçilmezi katılımcı birey kültürü açısından daha çok yapılacaklar var. Ekonomik ve bürokraside ülke Mirziyoyev ile radikal kararlar aldı. İyi bir ivme yakalandı. Hatta son olarak The Economist, 2019’un en çok gelişme kaydeden ülkesi olarak Özbekistan’ı seçti.
Evet gelişme var ama ihmal edilen birşey de var. O da insan. Özbekistan’da özgürlükler,insan hakları,katılımcı demokrasi ve birlikte başarma kültürü açısından bir ilerleme hala yok. Bu konuda Özbekistan’da bir düşünce dönüşümüne ihtiyaç var. Ülkeyi sadece ekonomik kararlarla dünyaya açmak doğru değil. İnsani anlamda toplumun bir düşünce gelişimine ihtiyacı var. Umarım Mirziyoyev ve ekibi bu dönüşüme önem veririr ve geleceğin yükselen Özbekistan’ında düşünce ve demokrasi ikliminin gelişmesine önem verir.

mpalavar

Read Previous

Özbekistan Türkiye’den otel yatırımları bekliyor

Read Next

Yükselen Asya’nın Yükselen ülkesi Özbekistan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir