• 8 Temmuz 2020

Türkiye’den 4 uçuş ile 960 vatandaşını tahliye etti

ÖZBEKİSTANHABER/MURATPALAVAR-Özbekistan’da Covid-19 salgını sonrası 16 Mart 2020 tarihinde sınırlar tamamen kapatıldı. Tüm yurtdışı ve yurtiçi uçuşları durduruldu.
960 ÖZBEKİSTANLI ÜLKELERİNE DÖNDÜ
Sınırların kapatılmasının ardından Özbekistan Devleti Türkiye’deki vatandaşlarını tahliye etmek için 4 uçak seferi düzenledi. Özbekistan Havayolları tarafından gerçekleştirilen 4 seferde toplam 960 Özbekistan vatandaşı ülkelerine getirildi. Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu koordinasyonu ile gerçekleştirilen tahliye işlemlerinde çocuklu bayanlar hastalara ve yaşlılara öncelik tanındı. Tahliye edilenler arasında 99 Yaşında Akhmedova Shirin isimli vatandaş da dikkatleri çekti. Türkiye’de hastanelerde tedavi altındayken ambulanslar ile havalimanına getirilen Özbekistan vatandaşları da tahliye edildi. Özbekistan Başkonsolosluğu havalimanında kalan vatandaşlara yiyecek ve tıbbi malzeme yardımınında bulundu. Ayrıca 400 doları geçen bilet fiyatı,Başkonsoluğun ‘Özbekistan Kriz Masası’nı aramasıyla düşürülerek makul seviyeye getirildi.
ÖNCE KARANTİNA YERLERİ HAZIRLANDI
Başkonsolos, havalimanına giderek vatandaşların tahliye edilmesi sürecini yönetti. Tahliye işlemleri Özbekistan’da karantina yerlerinin düzenlenmesiyle gerçekleşti. 2 uçak yolcularını Taşkent’e taşırken, biri Ferhana’ya diğeri ise Buhara’ya yönlendirildi.
4 SEFER YAPILDI
İlk uçak 21 Mart’ta İstanbul’a geldi. 240 yolcusuyla Buhara’ya gitti. Yolcular kendilerine hazırlanan yerlerde 14 günlük karantinaya alındı.İkinci uçuş 24 Mart’ta gerçekleşti. Uçak Fergana’ya uçtu.
7 KİŞİDE COVİD-19 TESPİT EDİLDİ
Üçüncü uçak 26 Mart’ta Özbekistan Taşkent’e uçtu. 240 yolcu arasından yapılan testlerde 7 kişide covid-19 görüldü. Son uçak ise 28 Mart’ta Taşkent’te oldu.
YENİ UÇAK İÇİN HAZIRLIK
Özbekistan devleti İstanbul merkezli bir uçuş daha yapmayı planlıyor. Uçuş Özbekistan’da karantina yerlerinin hazır olduğu bilgisinin alınmasından sonra kesinleşecek. Özbekistan Başkonsolosluğu’ndan yapılan açıklamaya göre uçuşun kesinleşmesinin ardından bir gün önce kamuoyuna açıklamada bulunulacak.
‘ACELE ETMEYİN’ ÇAĞRISI
Özbekistan yetkililerden vatandaşlara çeşitli uyarılar yapıldı. Türkiye’den tahliyelerde bir kişi yaşamını yitirirken 7 kişi de Covid-19 tespit edildi. Aynı uçakta 6 saat yolculuk yapmak çok riskli. Ayrıca havalimanlarında olağanüstü durum hakim. 22:45 olarak uçuş saati belirlenen ilk uçak sabah 04:00’da ancak kalkabildi. Diğer uçuşlarda da aynı gecikmeler yaşandı. Havalimanları risk altında. Saatlerce uçağı beklemek büyük riskler taşıyor. Ayrıca Özbekistan’da tespit edilen Covid-19 vakalarının çoğu yurtdışından gelen vatandaşlarda tespit edildi. Yetkiler yurtdışındaki vatandaşlarına çağrıda bulunarak “Acele etmeyin! Kaldığınız ülkedeki kurallara uyun!” Açıklaması iletildi.
(Kaynak gösterilmeden kullanılamaz)

mpalavar

Read Previous

Özbekistan’ın milli hazinesi

Read Next

Türk Dünyasının Shekaspeare’i

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir