• 5 Temmuz 2020

Tarihin unutmadığı Özbek aile

ÖzbekistanHaber olarak sizlere tarihin arka sayfalarında unutulmayan Özbekistan topraklarında yaşamış bir aileyi tanıtacağız. Taşkent’te sıradan bir hayat sürdüler. Ama ortaya koydukları sıradışı yaşamlarıyla tüm dünyanın dikkatlerini üzerlerine çektiler. Hayatlarıyla bir duruşu ve bir ruhu yansıttılar. 2. Dünya Savaşı sırasında, ebeveynlerini kaybeden yaklaşık bir milyon kişi güvenli bölge Özbekistan’a tahliye edildi. Bunların 200.000’den fazlası ebeveynlerini kaybetmiş çocuklardı. Taşkent tren istasyonuna neredeyse her gün 200 ila 400 yetim ulaşıyordu. Demirci ustası Shaahmed Shamahmudov ve ev hanımı eşi Bahri Akramov, Taşkent’e ulaşan yetim 15 çocuğu evlat edindi. Çocukların hepsi farklı milletlerdendi.Evlat edinilen çocuklar arasında Ruslar, Beyaz Rusya, Moldova,Letonya, Kazak, Alman ve Tatar vardı. Shamahmudov ailesine onur madalyası verildi ve Bahri Akramova’ya ‘kahraman anne’ madalyası verildi.
Samahmudovların adı Taşkent’te bir sokağa verildi. 1982 yılında bu ailenin anısına kent meydanında “farklı ulusların dostluğu” adı verilen bir anıt dikildi. Samahmudov ailesi misafirperverliğin sembolü oldu, merhamet ve Özbek halkının insanlığının bir göstergesi oldular.

Shamakhmudovlar taşkentli Yazar Rahmat Fayzi’nin “İnsan Asaleti” (“Его величество человек”) romanına ilham oldular. Shukhrat Abbasov’un yönettiği “Sen Yetim değilsin” adlı uzun metrajlı film de demirci ustası ve kahraman eşinin hikayesini anlattı. Bu film, 1964 Leningrad film festivalinde en iyi senaryo ödülünü kazandı. Taşkent’teki bir sokağa ailenin adı verildi.

mpalavar

Read Previous

Aral’ın ortasında biyolojik bir çöplük

Read Next

Acı bir ders aldık

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir