• 5 Temmuz 2020

Acı bir ders aldık

Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, düzenlediği toplantı ile ülkede corona virüs ile ilgili gelinen son noktayı ve ard arda yaşanan felaketlere ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.Mirziyoyev ülkedeki karantina önlemlerinin yavaş yavaş yumuşatılma sürecine girildiğini söyledi. Pandemide gelinen durumun dengelenmeye başladığını kaydeden Mirziyoyev, koronavirüs ile enfekte olmuş 2,204 hastanın 1,454’ünün tamamen iyileştiğini kaydetti. Karantinaya alınanların yüzde 83’ünün evine döndüğünü belirten Mirziyoyev, hastanelerde kalan 740 hastayı tedavi etmek, için gerekli tüm önlemlerin alındığını söyledi.
PANDEMİ İLE YAŞAMAYA ALIŞMALIYIZ
Bugün, dünyadaki hiç kimsenin bu salgının ne kadar süreceğini bilmediğini belirten Mirziyoyev, “Bu nedenle, ne kadar zor olursa olsun, pandemi içinde çalışmayı ve yaşamayı öğrenmeliyiz” dedi.
Mirziyoyev,özellikle çiftçiler ve girişimciler için kolaylık sağlamak amacıyla karantinanın yumuşatılması için ilk adımları attıklarını belirtti.
FIRTINA VE TAŞKIN ÜLKEMİZİ VURDU
Buhara bölgesinde, özellikle Alat ve Karakul bölgelerinde 28 Nisan gecesi meydana gelen şiddetli doğal felaketin meydana geldiğini ifade eden Mirziyoyev, 38 binden fazla evin yanı sıra bölgedeki 847 sosyal tesise ve ürüne de zarar geldiğini kaydetti. Ayrıca tarım, imalat ve altyapıya ciddi hasarlar geldiğini anımsattı.Bugüne kadar sosyal tesislerin yüzde 70’inin ve evlerin yüzde 20’sinin çatıları restore edildiğini ifade eden Mirziyoyev,çalışmaların sürdüğünü ifade etti.Sirderya bölgesindeki Sardoba barajında acil durum nedeniyle, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev Sardoba, 24 mahalleden yaklaşık 90 bin kişinin güvenli alanlara tahliye edildiğini söyledi. Vatandaşlara temel ihtiyaçları, yiyecek, giyecek ve diğer ürünlerle verildiğini ifade eden Mirziyoyev Hükümetin taşkının nedenlerini araştırmak için çalıştığını ifade etti.
4 VATANDAŞ HAYATINI KAYBETTİ
Ne yazık ki, şu anda mevcut verilere göre, felaket sonucu 4 kişinin öldüğünü belirten Mirziyoyev, 1 kişinin de kaybolduğunu kaydetti. Özellikle, Ulusal Muhafızlardan iki memurun kurtarma çalışmaları sırasında sele kapıldığını belirten Mirziyoyev, “Hayatlarını feda ettiler ve yüzlerce, binlerce insanın hayatını kurtardılar” dedi.
BİZE ACI BİR DERS OLDU
“Bu sel bizim için acı bir dersti” diyen Mirziyoyev,”Uluslararası uzmanların katılımıyla, tüm barajın derin bir incelemesini yapacağız. Ancak o zaman nihai bir sonuca varacağız” dedi

mpalavar

Read Previous

Tarihin unutmadığı Özbek aile

Read Next

Nazi’lere esir düştüler; Avrupa’nın göbeğinde kurşuna dizildiler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir