• 5 Temmuz 2020

.

İngiliz yapımı en ünlü yarış motosikletini düşünün …Norton Manx. 1958’de Dünya Şampiyonası’nı kazanan ilk İngiliz F1 takımı Vanwall’ı düşünün… Yarım milyon adet satan Hillman Imp’i düşünün. Hepsinin ortak noktası ne?
Bu soruyu cevaplamak için Doğu Avrupa’ya bakılmalıdır. Leo Kuzmicki Polonya Hava kuvvetleri ile ulusal hizmetini yaptı ve sonra 1933’ten 1938’e kadar Lwow Üniversitesi’nde eğitimini sürdürdü.Makine mühendisliği okudu ve ardından dizel motor geliştirme ve lisans öğrencilerine ders verdi. Kuzmicki’nin hayatının en büyük kırılma anı 1939’da Polonya’nın batıdan Nazi Almanyası ve doğudan Sovyet Rusyası tarafından işgal edilmesiyle başladı. Hava kuvvetlerine çağrıldı. Kuzmicki, Ruslar tarafından yakalandı ve Moskova’ya götürüldü. Sovyetler on binlerce Polonyalı askeri idam etti. Çünkü Polonya’yı Rusya’ya karşı yıkıcı bir devlet olarak görüyorlardı. Kuzmicki, Rus gizli polisine teslim edildi ve uzun bir sorgulamadan sonra Sibirya’daki Kuzey Kutup Dairesi’nde bir zorunlu çalışma kampına (Gulag) gönderildi. Kamplara gönderilen insanların yüzde doksanı öldü, birçoğu iki yıldan fazla hayatta kalmadı. Açlık altında dondurucu soğuklarda çalıştılar. Hiç kimse Sibirya’ya gönderilenlerin geri dönmesini beklemiyordu.
Kuzmicki, orada kalırsa büyük olasılıkla öleceğini anlamıştı. Kamptan kaçma kararını aldı. Yolculuğunu Sibirya’dan Taşkent’e ordan da Hindistan’a yapmak üzere planladı. Yolculuğu sırasında bir kez de tutuklandı. Ama tekrar kaçarak hiç durmadan hep güneye doğru yürüdü. Sibirya’dan sonra önce Kazakistan’a ardından Taşkent şehrine kadar yürümeyi başardı. Taşkent’ten İngiliz kolonisi Hindistan’a Bombay şehrine ulaştı. Karadan tam 5 Bin kilometrelik yolu yürüyerek katetti. Kuzmicki’nin bu uzun yürüyüşü hayatının geri kalanında ona sağlık sorunlarına neden olacaktı. Haziran 1942’de gelen bir yolcu gemisiyle Liverpool’a ulaştı. Kuzmicki, Birmingham’daki Norton Motors Ltd tarafından bir iş teklif edildi. Tek silindirli Manx Norton motorlarındaki gelişiminde rol oynadı. Şirketin dünya şampiyonalarında aldığı zaferlerde büyük payı oldu.
Formula1 yarış takımı Vanwall için yarış aracını geliştirdi. Cooper tarafından inşa edilen araba 1954’te İngiliz GP’de piyasaya sürüldü. Vanwall 1958’de Dünya Şampiyonası’nı kazanan ilk İngiliz takım oldu.Kuzmicki, Hillman Imp motoru olacak tasarım ekibine başkanlık etti. Araç yarım milyondan fazla sattı. Kuzmicki, 72 yaşında vefat etti.

mpalavar

Read Previous

Özbekistan’ın yaslı annesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir